سه شنبه 28 خرداد 1398
فرماندار تالش :

ضرورت وجود کتابخانه در روستاهای شهرستان تالش

نسخه چاپی ایجاد : ‎1397/05/13 16:58 بازدید: 287

جلسه انجمن کتابخانه های عمومی شهرستان تالش با حضور مدیرکل کتابخانه های عمومی استان گیلان  و به ریاست فرماندارتالش و معاون سیاسی فرماندار ، بخشداران و مسئولین ذیربط صبح امروز شنبه 13 مرداد 97 در فرمانداری تالش 97برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری تالش ، سیدعیسی مهدوی در جلسه  انجمن کتابخانه با بیان اینکه دولت در سرفصل برنامه های خود به امر کتاب و کتابخوانی توجه خاصی قائل شده تصریح کرد:با پیشرفت علم و فناوری در همه ی عرصه های بشری ، کتابخوانی و مطالعه نیز ناخودآگاه از حالت مطالعه سنتی صرف خارج شده و شیوه های متنوعی را در بر میگیرد اما انچه مهم است پیدا کردن سرفصل مشترک بین سنت و مدرنیته کنونی است چرا که هرکدام مزایای مختص به خود را دارا می باشند.

فرماندار تالش با اشاره به شرایط شهرستان خطاب به مدیر کل کتابخانه استان افزود : با توجه به میزان بالای جمعیت ، و همچنین بالا بودن پتانسیل های موجود و همچنین علاقه مندی مردم فرهنگ مدار شهرستان به امر کتابخوانی ، معتقدیم که نسل جوان و فعال مشغول به کار در تالش در صورت دارا بودن ابزارهای مناسب و امکانات مورد نیاز بسیار موفق تر عمل خواهد کرد.

وی افزود : کتابخانه های موجود ما همگی در حوزه شهری واقع شده اند در حالیکه با توجه به تاکید دولت به ساماندهی روستاها ، و با توجه به حکم قانون برنامه برای روستاهای بالای یکهزار جمعیت ، وجود کتابخانه های روستایی نیز از ضرورت های امروز شهرستان است.

هادی نوری مدیرکل کتابخانه های عمومی استان با حضور در جلسه اعلام کرد : از مجموع بودجه ۵ میلیارد و ۲۰۰میلیون تومان نهاد کتابخانه ها ، ۴۲ درصد تخصیص اعتبار صورت گرفت.

وی افزود : شهرستان تالش در سال گذشته با توجه به جمعیت و وسعت منطقه ، از لحاظ منابع ، فضای کتابخانه ای ، نقطه دسترسی،رتبه ۱۵ را در استان دارا بود اما آمار جدید شهرستان در دوماه اخیر از نظر جذب اعضای جدید رتبه دوم و از نظر تعداد اعضا رتبه چهارم استان و میانگین رشد امانت رتبه ششم را نصیب خود کرد که این پسشرفت در مدت کوتاه نشانه بالا بودن ظرفیت و پتانسیل های مثبت شهرستان است که امیدواریم ارتقا یابد.

نوری با ذکر این نکته که در حال حاضر در استان گیلان دو کتابخانه سیار  فعال است افزود : تالش با توجه به وسعت منطقه می تواند با راه اندازی یک کتابخانه سیار ، نتایج رضایت بخشی را  از نظر اجتماعی و تسهیل مطالعه عمومی حاصل کند.

این مقام مسئول نقش شهرداری ها در تبلیغات محیطی در رابطه با فرهنگ کتابخوانی و فضاسازس فرهنگی مهم تلقی کرد و اذعان داشت : طبق قانون شهرداری ها موظف هستند ماهانه نیم درصد از درامد خود را به نهاد کتابخانه عمومی شهر بپردازند و یا هزینه کنند اما متاسفانه در استان گیلان در اجرای این قانون ضعف عملکرد مشاهده می شود.  

لازم‌بذکر است طبق آمار مدیر کتابخانه عمومی تالش،شهرستان ما دارای ۴کتابخانه فعال در ۴بخش مرکزی ، اسالم،  حویق و لیسار با ۶۰ هزار نسخه کتاب و ۳هزار عضو می باشد و بزودی شاهد افتتاح پنجمین کتابخانه شهرستان در چوبر خواهیم بود.

فرماندار
دولت و ملت همدلی و همزبانی